יש לכם שאלה ? ד"ר סיגל ענה אישית לאלפי שאלות של גולשים. בתחתית כל כתבה באתר ניתן לכתוב שאלה לד"ר סיגל.

פרוקטולוגיה הוא הענף ברפואה המטפל במחלות של פי הטבעת והרקטום.
המחלות הנפוצות בתחום טיפול זה הן טחורים, פיסורה, קונדילומות וסינוס פילונדלי. לעיתים נדירות יותר גידולים ממאירים של הרקטום ופי הטבעת.

טחורים
ד"ר ברונו סיגל טחורים
פיסורה פיסטולה וטחורים

טחורים:

הטחורים הם מחלה נפוצה ביותר, ממנה סובלים כ-15% מהאוכלוסיה, גברים ונשים כאחד. הטחורים הם תופעה בלעדית למין האנושי מאז שזה למד ללכת על שתי רגליים. התופעה אינה קיימת ביונקים אחרים.

הטחורים מתבטאים בכאבים, דימומים וגרד באזור פי הטבעת. טחורים גדולים במיוחד אף ייצאו מפי הטבעת, ויבלטו החוצה. טחורים צנוחים אלה יגרמו להפרשות וכתמים על התחתון וזאת בנוסף להיבט האסתטי. הזנחת הטיפול תגרום להחרפת הבעיה, ולעיתים גם לתופעות משניות כגון אנמיה, וזאת בעקבות דמם חוזר מהטחורים אחרי יציאות.

שיטות הטיפול:

  • השיטה הקלאסית – כריתה של החלק החיצוני של הטחורים. זוהי שיטה טובה שהוכיחה את עצמה במשך עשרות שנים, אך חסרונה הוא בכאבים עזים לאחר הניתוח שמחייבים אשפוז וטיפול נוגד כאבים אינטנסיבי.
  • כריתת טחורים בלייזר – דומה לשיטה הקלאסית אך הכריתה מבוצעת במכשיר לייזר המפחית מעוצמת הכאב אחרי ניתוח.
  • THD – שיטה שהוצעה על ידי דר’ מורינגה, רופא יפני מפורסם. בשיטתו נערכת בדיקת רקטוסקופיה, כדי לאבחן את מקור הבעיה, ולאחר מכן קשירה גבוהה של עורקי הטחורים העדינים המזוהים בעזרת ערכת אולטרסאונד יחודית חד פעמית. שיטה זו אינה כרוכה בכאבים כלל. הטיפול מתבצע בהרדמה כללית, אפידורלית, או מקומית. על שיטה זו אנו ממליצים בכל פה.

עלון הסברה בנושא THD

להגדלה לחץ על התמונה

 

  • קשירה – תפיסת הטחור ועטיפת בסיסו בגומיה שגורמת ליצירת נמק בטחור, ולנשירתו. הסיבוך העיקרי: כאבים קשים מאוד ולפעמים דמם.

קונדולימות:

זהו וירוס שמתבטא בעיקר בקרב האוכלוסיה ההומוסקסואלית, ומתאפיין בגידולים קטנים רבים מאוד סביב פי הטבעת. הטיפול הוא כריתה בלייזר בהרדמה כללית קצרה. העובדה שמקור התופעה בוירוס מעידה על כך, שבמקרים רבים היא עלולה להישנות.
במקרים קלים ניתן לנסות טיפול שמרני בטיפות קונדילוקס.

סינוס פילונדלי:

מחלה מולדת של העור בגובה של עצם הזנב המתבטאת בצמיחה הפוכה של שערות תוך התפתחות זיהום.

הסימפטומים: כאבים, אודם, חום והפרשות.

הטיפול: ניתוח. הניתוח בלייזר מאפשר ניקוי התעלה וסגירתה המיידית, וחזרה לעבודה בתוך שבועיים. שיטה זו עדיפה על השיטה המסורתית, שזמן ההחלמה הממוצע שלה עומד על כשישה שבועות. שיטה זו לא תמיד ישימה במקרים של מורסה גדולה עם הרבה מוגלה אשר בה לא ניתן טכנית לסגור את הפצע.

סרטן פי הטבעת והרקטום

סרטן פי הטבעת והרקטום מאפיין אוכלוסיה בוגרת בעיקר אך לא בלעדית. הסימנים העיקריים: דמם מפי הטבעת, הפרשות ריריות רבות, ולעיתים קיום גוש בפי הטבעת או גבוה יותר ברקטום. ברוב המקרים החולים מיחסים סימנים אלה לטחורים.
הופעת הסימנים הללו, לעיתים מלווים בירידה במשקל ובחוסר תאבון צריכים להדליק נורה אדומה ואז יש לפנות מיד לבדיקה רפואית שתכלול בדיקה ידנית ורקטוסקופית וכן בדיקה קולונוסקופית ולקיחת ביופסיות.

הטיפול בעיקרו ניתוחי. כאשר הכירורג יעשה כל מאמץ לשמר את מנגנון פי הטבעת, ויש היום כלים כירורגיים רבים המאפשרים זאת.

אולם גידול גדול היושב נמוך ברקטום בסמיכות רבה לפי הטבעת יחייב, לשם רפוי, את הסרת הרקטום ופי הטבעת ויצירת “סטומה” , כלומר חיבור המעי הגס לפתח בדופן הבטן. למרות החרדה שאפשרות זו יוצרת אצל חולים רבים, ההסתגלות היא מהירה מאוד, וזה מחיר כדאי לרפוי ממחלת הסרטן.

hemorrhoids

פיסורה - סדק בפי הטבעת

אם יש לך כאבים קשים ביציאה המלווים בדמם, סביר להניח שיש לך פיסורה.


אני מאשר שקראתי את התנאים ואני מסכים להם

452 שאלות גולשים בהמשך העמוד

29 בספטמבר 2015

קונדילומה על טחור

בקולונסקופיה אבחנו לי קונדולימה על הטחור. הפרוקטולוג היציע ניתוח להסרת כל הטחורים. אם זה הדרך היחידה? מה שיטת הניתוח שתפחית למינימום את הכאבים ותזרז את ההחלמה?

ד"ר ברונו סיגל

ניתן אמנם לטפל בקונדילומות בלייזר ולא לטפל בטחורים, אם זה רצונך .בדיקה קדם-נתוחית חובה.

קבל פרטים מגב' יעל 036969999


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
28 בספטמבר 2015

טחור בפי הטבעת

היו לי טחורים וכולם נעלמו נשאר רק אחד ממש בפי הטבעת והוא אכן כואב. האם אפשר להוריד אותו ובמה זה כרוך? תודה

ד"ר ברונו סיגל

בהחלט ניתן לטפל בטחור הנותר.  לקבלת פרטים שביקשת , פנה לגב' יעל 036969999 . חג שמח.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
28 בספטמבר 2015

טחורים דרגה 3 ו4

בעבר עברתי טיפול במכשיר האל דולפר באיכילוב רצל פרופסור שכטר והטחורים חזרו בתקופה האחרונה עברתי גם קשירות ושוב חזרו. האם מדובר באותו טיפול שעברתי? אני מבקשת להימנע מניתוח מסורתי מה דעתך?

ד"ר ברונו סיגל

רק אחרי בדיקה נמסור לך מה ניתן לעשות והאם ניתן עדיין להימנע מנתוח קונוונציונלי.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
11 בספטמבר 2015

טחורים

גבירותיי ורבותיי נכבדים,
אני בן 51 וסובל מטחורים זה 30 שנה. זה התחיל בסוף שנת 85 בדימום פתאומי שנעלם גם בפתאומיות כדי לחזור שוב כחודש לאחר מכן. בשנת 87 נותחתי במינכן אך הטחורים חזרו שוב מעט שנים לאחר מכן ואז הוצעה לי על ידי רופא אחר שיטת טיפול שנקראת קשירה. בשיטה הזו הרופא היה חוזר וקושר כל פעם מחדש את הטחורים.
לצערי, גם שיטה זו לא ממש עזרה לי להתגבר אחת ולתמיד על הטחורים שכן בתחילת שנת 99 שוב התפרצו הטחורים ושוב דיממתי בעת יציאת הצואה. דימום שהוריד חלק ניכר מהלחץ בפי הטבעת וגרם לכך שהטחורים לא יבלטו החוצה. מצב זה נמשך עד שנת 2003 ואז החלטתי על ניתוח. את הניתוח ביצע ד"ר יונס ז""ל. המצב אומנם השתפר אך, ולצערי, לא סופית, שכן אני שוב סובל מטחורים שמתפרצים החוצה וגורמים לי לכאב וסבל רבים. בינתיים אני משתמש בפתילות אשר מצליחות לעצור את הדימום אך לא את הטחורים מלהתפרץ החוצה.
מאוד מודה לכם על יעוצכם המסור ,
בכבוד רב,
א. יונס

ד"ר ברונו סיגל

נעזור לך. נא לקבוע תור עם הגב' יעל טלפון 036969999  לקבלת פרטים ותור לבדיקה.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
13 באוגוסט 2015

ניתוח בשיטת דופלר

שלום, לפני כשבוע עברתי ניתוח בשיטת דופלר לטיפול בטחורים פנימיים מדממים. ביומיים שלושה הראשונים אחרי הניתוח אכן לא היו דימומים בזמן יציאות אך עכשיו שוב חזרו דימומים. דם טרי וממש מטפטף. האם זאת תופעה אפשרית בניתוח הזה או שזה מסמן שי בעיה ( עורק לא נסגר, תפר נפתח וכד). מאוד מפחיד אותי שכבר חזרו דימומים.

ד"ר ברונו סיגל

עד חודש אחרי הנתוח צפוי דמם קל על הנייר. אם הדמם רציני יותר, לאסלה, אני ממליץ להוועץ ברופא המנתח.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל

שאלות נוספות בנושא: מרפאת טחורים

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים