יש לכם שאלה ? ד"ר סיגל ענה אישית לאלפי שאלות של גולשים. בתחתית כל כתבה באתר ניתן לכתוב שאלה לד"ר סיגל.

פרוקטולוגיה הוא הענף ברפואה המטפל במחלות של פי הטבעת והרקטום.
המחלות הנפוצות בתחום טיפול זה הן טחורים, פיסורה, קונדילומות וסינוס פילונדלי. לעיתים נדירות יותר גידולים ממאירים של הרקטום ופי הטבעת.

טחורים
ד"ר ברונו סיגל טחורים
פיסורה פיסטולה וטחורים

טחורים:

הטחורים הם מחלה נפוצה ביותר, ממנה סובלים כ-15% מהאוכלוסיה, גברים ונשים כאחד. הטחורים הם תופעה בלעדית למין האנושי מאז שזה למד ללכת על שתי רגליים. התופעה אינה קיימת ביונקים אחרים.

הטחורים מתבטאים בכאבים, דימומים וגרד באזור פי הטבעת. טחורים גדולים במיוחד אף ייצאו מפי הטבעת, ויבלטו החוצה. טחורים צנוחים אלה יגרמו להפרשות וכתמים על התחתון וזאת בנוסף להיבט האסתטי. הזנחת הטיפול תגרום להחרפת הבעיה, ולעיתים גם לתופעות משניות כגון אנמיה, וזאת בעקבות דמם חוזר מהטחורים אחרי יציאות.

שיטות הטיפול:

  • השיטה הקלאסית – כריתה של החלק החיצוני של הטחורים. זוהי שיטה טובה שהוכיחה את עצמה במשך עשרות שנים, אך חסרונה הוא בכאבים עזים לאחר הניתוח שמחייבים אשפוז וטיפול נוגד כאבים אינטנסיבי.
  • כריתת טחורים בלייזר – דומה לשיטה הקלאסית אך הכריתה מבוצעת במכשיר לייזר המפחית מעוצמת הכאב אחרי ניתוח.
  • THD – שיטה שהוצעה על ידי דר’ מורינגה, רופא יפני מפורסם. בשיטתו נערכת בדיקת רקטוסקופיה, כדי לאבחן את מקור הבעיה, ולאחר מכן קשירה גבוהה של עורקי הטחורים העדינים המזוהים בעזרת ערכת אולטרסאונד יחודית חד פעמית. שיטה זו אינה כרוכה בכאבים כלל. הטיפול מתבצע בהרדמה כללית, אפידורלית, או מקומית. על שיטה זו אנו ממליצים בכל פה.

עלון הסברה בנושא THD

להגדלה לחץ על התמונה

 

  • קשירה – תפיסת הטחור ועטיפת בסיסו בגומיה שגורמת ליצירת נמק בטחור, ולנשירתו. הסיבוך העיקרי: כאבים קשים מאוד ולפעמים דמם.

קונדולימות:

זהו וירוס שמתבטא בעיקר בקרב האוכלוסיה ההומוסקסואלית, ומתאפיין בגידולים קטנים רבים מאוד סביב פי הטבעת. הטיפול הוא כריתה בלייזר בהרדמה כללית קצרה. העובדה שמקור התופעה בוירוס מעידה על כך, שבמקרים רבים היא עלולה להישנות.
במקרים קלים ניתן לנסות טיפול שמרני בטיפות קונדילוקס.

סינוס פילונדלי:

מחלה מולדת של העור בגובה של עצם הזנב המתבטאת בצמיחה הפוכה של שערות תוך התפתחות זיהום.

הסימפטומים: כאבים, אודם, חום והפרשות.

הטיפול: ניתוח. הניתוח בלייזר מאפשר ניקוי התעלה וסגירתה המיידית, וחזרה לעבודה בתוך שבועיים. שיטה זו עדיפה על השיטה המסורתית, שזמן ההחלמה הממוצע שלה עומד על כשישה שבועות. שיטה זו לא תמיד ישימה במקרים של מורסה גדולה עם הרבה מוגלה אשר בה לא ניתן טכנית לסגור את הפצע.

סרטן פי הטבעת והרקטום

סרטן פי הטבעת והרקטום מאפיין אוכלוסיה בוגרת בעיקר אך לא בלעדית. הסימנים העיקריים: דמם מפי הטבעת, הפרשות ריריות רבות, ולעיתים קיום גוש בפי הטבעת או גבוה יותר ברקטום. ברוב המקרים החולים מיחסים סימנים אלה לטחורים.
הופעת הסימנים הללו, לעיתים מלווים בירידה במשקל ובחוסר תאבון צריכים להדליק נורה אדומה ואז יש לפנות מיד לבדיקה רפואית שתכלול בדיקה ידנית ורקטוסקופית וכן בדיקה קולונוסקופית ולקיחת ביופסיות.

הטיפול בעיקרו ניתוחי. כאשר הכירורג יעשה כל מאמץ לשמר את מנגנון פי הטבעת, ויש היום כלים כירורגיים רבים המאפשרים זאת.

אולם גידול גדול היושב נמוך ברקטום בסמיכות רבה לפי הטבעת יחייב, לשם רפוי, את הסרת הרקטום ופי הטבעת ויצירת “סטומה” , כלומר חיבור המעי הגס לפתח בדופן הבטן. למרות החרדה שאפשרות זו יוצרת אצל חולים רבים, ההסתגלות היא מהירה מאוד, וזה מחיר כדאי לרפוי ממחלת הסרטן.

hemorrhoids

פיסורה - סדק בפי הטבעת

אם יש לך כאבים קשים ביציאה המלווים בדמם, סביר להניח שיש לך פיסורה.


אני מאשר שקראתי את התנאים ואני מסכים להם

439 שאלות גולשים בהמשך העמוד

13 באפריל 2015

טיפול בטחורים

שלום ד"ר סיגל,
אני סובל מזה שנה וחצי מטחורים שמחמירים מהתלקחות להתלקחות.
כיום יש לי טחורים פנימיים שיוצאים במהלך מתן צואה וחוזרים לאחר מכן פנימה (אני מאמין שמדובר בדרגה 2).
כשאני משתמש במרככי צואה אינני סובל מכאב ודימום אבל הטחורים בפני עצמם גדולים ומפריעים.
ניסיתי טיפול במשחות, זריקות וקשירה ללא הועיל.
הבנתי ששיטות כמו THD וHAL עדיפות במצבי על ניתוח שההחלמה ממנו קשה ורציתי לדעת האם פרוצדורה כזאת מוצלחת בהעלמת טחורים ומניעת החמרה בעתיד. גם אשמח לדעת מה ההבדל בין שתי השיטות והאם אחת מהן עדיפה על השניה במצבי.

ד"ר ברונו סיגל

אין הבדל עקרוני או מהותי בין שתי השיטות.ההבדל הוא במיכשור והתוצאות למעשה זהות.בנסיון שלנו ניתן לבצע את הנתוח בשיטת ה- HEMORRHOIDOPEXY  באחוזי הצלחה גבוהים במיוחד, בטחורים דרגה 3 או 4.

1אגב : טחורים שצונחים ביציאה ועולים ספונטנית אחרי היציאה מוגדרים כדרגה 3 . .

036969999


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
10 באפריל 2015

טחורים

אני בשלב של התקפת טחורים חיצוניים. יצאו לי שלוש בליטות גדולות מאוד. בד״כ סבלתי מטחורים חיצוניים ואולי פנימיים שחזרו בעצמם פנימה. לווה בדימום. אניני סובל מאמירויות בד״כ ואולי ההתפתחות הדרסטית האחרונה של יציאה פתאומית של הטחורים החוצה כתוצאה מהרמת משקל כבד שביצעתי לפני שלשה ימים.
כרגע ,יומיים, המצב כואב ביותר לא מאפשר לתפקד והחלתי בטיפול שמרני של הורדת הנפיחות באמצעות קומפרסים של מלח אנגלי. הטיפול אחרי יומיים טרם מראה תוצאות ואני מושבת וכואב.הבנתי כי כל המשך טיפול והתערבות במצב שלי מצריכה קודם לכן הקטנת הטחורים וצמצומם ורק לאחר מכן אבחון מלא והחלטה כיצד להמשיך(בהתייעצות עם כירורג שרה המצב הקשה).
מה ניתן לעשות בשלב זה ולאחר מכן ?

ד"ר ברונו סיגל

אני מציע לך להבדק ועל פי הממצאים להכתיב לך טפול.  036969999


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
6 באפריל 2015

כאב בפי הטבעת

הנני סובל מעצירות נפשית ועצירות כרונית ולכן אני סובל מטחורים פנימיים.ההיתי מספר רב של פעמים אצל רופאים וקבלתי מישחות ונרות אבל שום דבר לא עוזר.מה עושים?

ד"ר ברונו סיגל

יש להבדק ורק אז להמליץ על טפול


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
6 באפריל 2015

כאב בפי הטבעת

הנני סובל מעצירות נפשית ועצירות כרונית ולכן אני סובל מטחורים פנימיים.ההיתי מספר רב של פעמים אצל רופאים וקבלתי מישחות ונרות אבל שום דבר לא עוזר.מה עושים?

ד"ר ברונו סיגל

קודם כל נבדקים. על פי ממצאי הבדיקה נציע לך טפול מתאים.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
22 במרץ 2015

כאבי תופת

חייב עזרה טלפונית דחוףףףףף

ד"ר ברונו סיגל

,,תתקשרי ל- 036969999 עד 3 אחה"צ.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל

שאלות נוספות בנושא: מרפאת טחורים

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים