יש לכם שאלה ? ד"ר סיגל ענה אישית לאלפי שאלות של גולשים. בתחתית כל כתבה באתר ניתן לכתוב שאלה לד"ר סיגל.

פרוקטולוגיה הוא הענף ברפואה המטפל במחלות של פי הטבעת והרקטום.
המחלות הנפוצות בתחום טיפול זה הן טחורים, פיסורה, קונדילומות וסינוס פילונדלי. לעיתים נדירות יותר גידולים ממאירים של הרקטום ופי הטבעת.

טחורים
ד"ר ברונו סיגל טחורים
פיסורה פיסטולה וטחורים

טחורים:

הטחורים הם מחלה נפוצה ביותר, ממנה סובלים כ-15% מהאוכלוסיה, גברים ונשים כאחד. הטחורים הם תופעה בלעדית למין האנושי מאז שזה למד ללכת על שתי רגליים. התופעה אינה קיימת ביונקים אחרים.

הטחורים מתבטאים בכאבים, דימומים וגרד באזור פי הטבעת. טחורים גדולים במיוחד אף ייצאו מפי הטבעת, ויבלטו החוצה. טחורים צנוחים אלה יגרמו להפרשות וכתמים על התחתון וזאת בנוסף להיבט האסתטי. הזנחת הטיפול תגרום להחרפת הבעיה, ולעיתים גם לתופעות משניות כגון אנמיה, וזאת בעקבות דמם חוזר מהטחורים אחרי יציאות.

שיטות הטיפול:

  • השיטה הקלאסית – כריתה של החלק החיצוני של הטחורים. זוהי שיטה טובה שהוכיחה את עצמה במשך עשרות שנים, אך חסרונה הוא בכאבים עזים לאחר הניתוח שמחייבים אשפוז וטיפול נוגד כאבים אינטנסיבי.
  • כריתת טחורים בלייזר – דומה לשיטה הקלאסית אך הכריתה מבוצעת במכשיר לייזר המפחית מעוצמת הכאב אחרי ניתוח.
  • THD – שיטה שהוצעה על ידי דר’ מורינגה, רופא יפני מפורסם. בשיטתו נערכת בדיקת רקטוסקופיה, כדי לאבחן את מקור הבעיה, ולאחר מכן קשירה גבוהה של עורקי הטחורים העדינים המזוהים בעזרת ערכת אולטרסאונד יחודית חד פעמית. שיטה זו אינה כרוכה בכאבים כלל. הטיפול מתבצע בהרדמה כללית, אפידורלית, או מקומית. על שיטה זו אנו ממליצים בכל פה.

עלון הסברה בנושא THD

להגדלה לחץ על התמונה

 

  • קשירה – תפיסת הטחור ועטיפת בסיסו בגומיה שגורמת ליצירת נמק בטחור, ולנשירתו. הסיבוך העיקרי: כאבים קשים מאוד ולפעמים דמם.

קונדולימות:

זהו וירוס שמתבטא בעיקר בקרב האוכלוסיה ההומוסקסואלית, ומתאפיין בגידולים קטנים רבים מאוד סביב פי הטבעת. הטיפול הוא כריתה בלייזר בהרדמה כללית קצרה. העובדה שמקור התופעה בוירוס מעידה על כך, שבמקרים רבים היא עלולה להישנות.
במקרים קלים ניתן לנסות טיפול שמרני בטיפות קונדילוקס.

סינוס פילונדלי:

מחלה מולדת של העור בגובה של עצם הזנב המתבטאת בצמיחה הפוכה של שערות תוך התפתחות זיהום.

הסימפטומים: כאבים, אודם, חום והפרשות.

הטיפול: ניתוח. הניתוח בלייזר מאפשר ניקוי התעלה וסגירתה המיידית, וחזרה לעבודה בתוך שבועיים. שיטה זו עדיפה על השיטה המסורתית, שזמן ההחלמה הממוצע שלה עומד על כשישה שבועות. שיטה זו לא תמיד ישימה במקרים של מורסה גדולה עם הרבה מוגלה אשר בה לא ניתן טכנית לסגור את הפצע.

סרטן פי הטבעת והרקטום

סרטן פי הטבעת והרקטום מאפיין אוכלוסיה בוגרת בעיקר אך לא בלעדית. הסימנים העיקריים: דמם מפי הטבעת, הפרשות ריריות רבות, ולעיתים קיום גוש בפי הטבעת או גבוה יותר ברקטום. ברוב המקרים החולים מיחסים סימנים אלה לטחורים.
הופעת הסימנים הללו, לעיתים מלווים בירידה במשקל ובחוסר תאבון צריכים להדליק נורה אדומה ואז יש לפנות מיד לבדיקה רפואית שתכלול בדיקה ידנית ורקטוסקופית וכן בדיקה קולונוסקופית ולקיחת ביופסיות.

הטיפול בעיקרו ניתוחי. כאשר הכירורג יעשה כל מאמץ לשמר את מנגנון פי הטבעת, ויש היום כלים כירורגיים רבים המאפשרים זאת.

אולם גידול גדול היושב נמוך ברקטום בסמיכות רבה לפי הטבעת יחייב, לשם רפוי, את הסרת הרקטום ופי הטבעת ויצירת “סטומה” , כלומר חיבור המעי הגס לפתח בדופן הבטן. למרות החרדה שאפשרות זו יוצרת אצל חולים רבים, ההסתגלות היא מהירה מאוד, וזה מחיר כדאי לרפוי ממחלת הסרטן.

hemorrhoids

פיסורה - סדק בפי הטבעת

אם יש לך כאבים קשים ביציאה המלווים בדמם, סביר להניח שיש לך פיסורה.


אני מאשר שקראתי את התנאים ואני מסכים להם

402 שאלות גולשים בהמשך העמוד

17 באפריל 2014

לאחר קשירת טחורים

שלום רב
לפני 8 ימים עברתי קשירת טחורים. היום נשר הטחור ללא דימום .
התהליך עבר ללא כאב ומשביע רצון מבחינתי.
יש לי גם טחורים חיצוניים שלא כאבו במהלך כל הקשירה.
היום הטחור החיצוני מעט נפוח ורגיש.
האם זה טבעי לאחר שנשר הטחור הפנימי?
תודה רבה מראש.

ד"ר ברונו סיגל

תמתין בסבלנות כל עוד אין כאבים. אם יופיעו כאבים יש להתקשר לרופא שלך.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
8 באפריל 2014

טחורים או פיסורה ? אני לא יודע במה המדובר…..

אני בן 63, לפני שנים אחדות (6-8 שנים) עברתי ניתוח טחורים שהיו מלווים בכאבים עזים ובדימום. לאחר הניתוח ההחלמה הייתה קשה מאוד וארוכה מאוד אך לאחר מכן היה לי "שקט" תקופה ארוכה. לפני כשנה החלו דימומים קלים אך ללא כאבים ולא עשיתי עם זה כלום. לפני כחודש החלו גם כאבים רציניים כולל הדימומים הקשים. ביקרתי אצל הכירורג (שגם ניתח אותי ) בקופת החולים (לאומית) שערך לי בדיקה מקיפה אך הוא לא מוצא את מקור הדימום אבל הוא רואה סימנים ברורים של קרישי דם (שחורים – הערה: אני לוקח כדורי ברזל).
עברתי בדיקת קולונוסקופיה והכל תקין. איכות החיים שלי היום גרועה מאוד ואינני יכול לעזוב את הבית לזמן ממושך בגלל הכאבים והתחושה של כאילו רצון להתרוקן. בזמן התרוקנות אני מרגיש כי פי הטבעת מתנפח החוצה בסיום אני דוחף את "החבילה" פנימה.
שאלתי היא: האם ישנה שיטה לבדוק ולרפא אחת ולתמיד את הבעיה שלי כאשר אני לא יודע אם המדובר בטחורים או פיסורה.

ד"ר ברונו סיגל
נעזור לך ברצון. 036969999

בברכה, ד"ר ברונו סיגל
30 במרץ 2014

טחורים חיצוניים

מה ההבדל בין שיטות הניתוח (המקובלת , לייזר , קשירה) , אך גם הקלה ביותר לחזרה לשיגרה

ד"ר ברונו סיגל

טחורים חיצוניים לא ניתנים לקשירה. כריתת הטחורים הללו בלייזר היא הפחות מכאיבה.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
23 במרץ 2014

טיפול בטחורים

ד"ר סיגל
כבר כמה שנים שהטחורים חוזרים לי כל פעם למשך 4-7 ימים ללא דימום בד"כ אלא רק בליטה מאד לא נעימה מחוץ לפי הטבעת. הפעם אפילו לא מראה סימנים של שיפור כבר חמישה ימים אין היתקווצות כלל של הבליטה והכאב פשוט בלתי ניסבל. אני מטפל בפתילות משחה ומגבונים מיוחדים כמו תמיד וכלום לא עוזר רציתי לשאול מה האפשרויות העומדות בפני?
תודה

ד"ר ברונו סיגל

אתה זקוק לבדיקה קצרה (ולא כואבת) ואז נציע לך את הטפול המתאים ביותר שיגאל אותך מיסוריך מיידית.   036969999


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
5 במרץ 2014

טחורים

שלום אני בת 29 אחרי 7 חודשים אחרי לידה אני ראיתי שיש לי טחורים שמשלשלים כבר הרבה זמן ודימומים לא ממושכים אני רציתי לדעת אם יש איזה תרופה להלעמת טחורים בלי לעשות ניתוח אני קראתי שיש איזה גייל ארניקה שהוא מעלים את הטחורים או חומץ תפוחים ויש גם תרופות סבתא אבל אני רציתי לדעת מה יותר טוב האם הגייל הזה בסדר ואם אני ישתמש בגייל האם הוא יגע ברחם והאם הוא לא יעשה שום בעיות ברחם כי אם אני ישים את הזל בטחורים הוא בטוח יגיע לרחם ואם כן האם זה מסוכן כי אני עוד פעם רוצה להיכנס להריון ולא רוצה שיהיה לי בעיות אני מאד יודה לך עם תעזור לי.

ד"ר ברונו סיגל

תנסי משחות כרצונך. שימאס לך, תבואי ונפתור לך את הבעיה.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל

שאלות נוספות בנושא: מרפאת טחורים

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים