פיסורה – סדק בפי הטבעת

יש לכם שאלה ? ד"ר סיגל ענה אישית לאלפי שאלות של גולשים. בתחתית כל כתבה באתר ניתן לכתוב שאלה לד"ר סיגל.

אם יש לך כאבים קשים ביציאה המלווים בדמם, סביר להניח שיש לך פיסורה.

מה היא פיסורה או באנגלית ANAL FISSURE ?

פיסורה או ANAL FISSURE זו תופעה חולנית של פצע בפי הטבעת, לרוב בחלק האחורי של פי הטבעת, המלווה לעיתים קרובות בכאבים עזים , ולעיתים גם בדמום אחרי יציאות. עוצמת הכאבים במקרים של פיסורה. תלויה באישיות החולה: לרוב הכאבים קשים אך יש חולים עם פיסורה אשר פונים בעיקר בגלל הדימום שמטריד אותם.

ד"ר ברונו סיגל מסביר על טיפול בפיסורה
מטופל מספר על טיפול בפיסורה ד"ר ברונו סיגל
פיסורה פיסטולה וטחורים
מטופלת מספרת על טיפול בפיסורה ופוליפים

מה גורם להופעת הפיסורה?

האמת ניתנה להאמר: אין אנו יודעים את סיבת הופעת הפיסורה. ואין להופעת הפיסורה קשר, למיטבידיעתנו, להיגיאנה. אך כאשר הפיסורה מופיעה, עם כאבים המלווים אותה , היא פוגעת קשות באיכות החיים.

בתחילה הכאבים של הפיסורה מתלווים ליציאה בלבד והם כה קשים עד שהחולה חושש להתפנות – ואז נוצרת תופעה משנית של עצירות קשה, שכיחה מאוד בחולי פיסורה. ברבות הימים הכאב יכול להעצים ולהפוך לתמידי, יום ולילה, ורבים חולי הפיסורה שפונים ביאוש לקבל עזרה דחופה.

במעוט המקרים, יש חולי פיסורה אנאלית שמתרפאים עצמונית וסבלם פוסק למספר שבועות ואף חודשים. אך ברוב המקרים, הפיסורה חוזרת. כך שמספר חולי פיסורה לא מבוטל ימסור שהמחלה איתם כבר מספר חודשים ואף שנים.
יש לזכור שמרבית חולי פיסורה אנשים צעירים, בשנות שיא הפעילות המקצועית וההתעסקות המתמדת במחושי פי הטבעת ובדימום מהווה פגיעה קשה באיכות החיים המקצועיים והאישיים.
חולי פיסורה חייבים להיבדק בידי פרוקטולוג וזאת בגלל העובדה שלא רק פיסורה יכולה לגרום לדמם וכאבים של פי הטבעת אלא גם מחלות אחרות (גדולים, דלקות מעי) , הגם ששכיחות הפיסורה, גדולה בהרבה.

מהו הטיפול בפיסורה?

הטיפול הראשוני בפיסורה תמיד שמרני: משחות מקומיות שונות, דיאטה רבת תאית, הגיינה מקומית.
בשנים האחרונות משחות הניפדפין והניטרוגליצרין דחקו את רגליהם של המשחות האחרות בטיפול בפיסורה ויש לציין שההצלחות לא מבוטלות. אולם רוב המחקרים תמימים בדעתם שבשלב מסויים מרבית חולי הפיסורה _ (ANAL FISSUREׂ) יזדקקו לטיפול כירורגי, וזאת כאשר הפיסורה תופיע שוב ואז המשחות לא יועילו יותר.

הטיפול הכירורגי בפיסורה

הטיפול מתבסס על הרחבה זהירה של פי הטבעת ויש המוסיפים חיתוך של סיבי השריר הטבעתי של פי הטבעת. ולחיזוק טענתם יביאו מספר מאמרים.
אנחנו לא בדיעה שיש צורך לחתוך את סיבי השריר הטבעתי ואף היינו עדים למקרים של איבוד שליטה על צואה וגזים, כאשר סיבי השריר נחתכו.
לכן, במרפאה שלנו הפיסורה מטופלת בלייזר בעוצמה נמוכה ובהרחבה מאוד זהירה של פי הטבעת. במרבית המקרים הפעולה הכירורגית לוקחת דקות ספורות בלבד. זכינו לתוצאות ברוכות במשך השנים במאות רבות של חולים, והטיפול המועדף והמומלץ על ידנו בפיסורה הוא הטיפול בלייזר.

האם פיסורה יכולה לחזור אחרי ניתוח?

ניתוח פיסורה הוא מאורע חד פעמי בחיים ב- 90% מהחולים. בחולים שחווים חזרת פיסורה אני י לכךלרוב סיבה כמו דלקות מעיים כרוניות. לכן כל מקרה של פיסורה חוזרת, הוא לא בהכרח כשלון טיפולי אלא מכתיב בדיקה קפדנית של החולה לגלוי סיבת חזרת הפיסורה והטיפול בסיבה. בדיקה זו תכלול גם קולונוסקופיה ארוכה לגלוי דלקת מעי אפשרית. לדלקות אלה מתלוות לעיתים פיסורות והמיחד אותם הוא חוסר רפוי של הפיסורה למרות טפול כירורגי מיטבי.


אני מאשר שקראתי את התנאים ואני מסכים להם

398 שאלות גולשים בהמשך העמוד

18 באוגוסט 2016

ניתוח פיסורה

אני סוב מפיסורה שלא הגיבה לטיפול שמרני.עקב טונוס מוחלש נמסר לי על ידי רופא כי סוג הניתוח יהיה מתלה עור.האם אתה מבצע גם את השיטה הזאת והאם היא קשה יותר לחולה.תודה

ד"ר ברונו סיגל

עניתי.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
18 באוגוסט 2016

ניתוח פיסורה

אני סוב מפיסורה שלא הגיבה לטיפול שמרני.עקב טונוס מוחלש נמסר לי על ידי רופא כי סוג הניתוח יהיה מתלה עור.האם אתה מבצע גם את השיטה הזאת והאם היא קשה יותר לחולה.תודה

ד"ר ברונו סיגל

אינני מבצע סוג זה של נתוחים.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
19 ביולי 2016

ניתוח לייזר פיסורה

שלום!
א- האם ניתן לקבוע תור לניתוח מהיום למחר? ( מבחינתי כבר היום…- הכאבים בלתי נסבלים)
ב- האם ההחלמה מיידית או שלוקחת מספר ימים?
ג- מה הסכנות בניתוח זה?
תודה!

ד"ר ברונו סיגל

ניתן לקבוע תור תוך זמן קצר מאד.

החלמה מיידית ברוב המקרים של פיסורה.

אחוז הסבוכים מאד נמוך

 


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
12 ביוני 2016

לגבי הניתוח של הפיסורה

אני בן 39 עברתי צינתור לפני 8 חודשיים בערך …יש לי פיסורה , השאלה שלי זה האם אני יכול לעבור את הניתוח הזה בזמן הקרוב .? ולגבי ההרדמה הכללית זה לא מסוכן בשבילי ?

ד"ר ברונו סיגל

הכל תלוי בתוצאות הצנטור: האם אתה מרגיש טוב ? האם הקרדיולוג שלך מתיר לך לעבור הרדמה? .באשר להרדמה, קיימת אפשדות של הרדמה אפידוראלית אם הרדמה כללית לא מתאפשרת.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
4 ביוני 2016

פיסורה

הייתי שמחה מאוד לעבור ניתוח לייזר כדי לפתור את הבעיה שלי ולקום ללא כאבים כמובטח. אבל בבתי חולים אחרים פשוט לא ממליצים על השיטה הזאת ואומרים שלא משתמשים בזה יותר.. השאלה שלי זה מדוע זה ירד מהמדפים?

ד"ר ברונו סיגל

עניתי


בברכה, ד"ר ברונו סיגל

שאלות נוספות בנושא: פיסורה – סדק בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים