פיסורה – סדק בפי הטבעת

יש לכם שאלה ? ד"ר סיגל ענה אישית לאלפי שאלות של גולשים. בתחתית כל כתבה באתר ניתן לכתוב שאלה לד"ר סיגל.

אם יש לך כאבים קשים ביציאה המלווים בדמם, סביר להניח שיש לך פיסורה.

מה היא פיסורה או באנגלית ANAL FISSURE ?

פיסורה או ANAL FISSURE זו תופעה חולנית של פצע בפי הטבעת, לרוב בחלק האחורי של פי הטבעת, המלווה לעיתים קרובות בכאבים עזים , ולעיתים גם בדמום אחרי יציאות. עוצמת הכאבים במקרים של פיסורה. תלויה באישיות החולה: לרוב הכאבים קשים אך יש חולים עם פיסורה אשר פונים בעיקר בגלל הדימום שמטריד אותם.

ד"ר ברונו סיגל מסביר על טיפול בפיסורה
מטופל מספר על טיפול בפיסורה ד"ר ברונו סיגל
פיסורה פיסטולה וטחורים
מטופלת מספרת על טיפול בפיסורה ופוליפים

מה גורם להופעת הפיסורה?

האמת ניתנה להאמר: אין אנו יודעים את סיבת הופעת הפיסורה. ואין להופעת הפיסורה קשר, למיטבידיעתנו, להיגיאנה. אך כאשר הפיסורה מופיעה, עם כאבים המלווים אותה , היא פוגעת קשות באיכות החיים.

בתחילה הכאבים של הפיסורה מתלווים ליציאה בלבד והם כה קשים עד שהחולה חושש להתפנות – ואז נוצרת תופעה משנית של עצירות קשה, שכיחה מאוד בחולי פיסורה. ברבות הימים הכאב יכול להעצים ולהפוך לתמידי, יום ולילה, ורבים חולי הפיסורה שפונים ביאוש לקבל עזרה דחופה.

במעוט המקרים, יש חולי פיסורה אנאלית שמתרפאים עצמונית וסבלם פוסק למספר שבועות ואף חודשים. אך ברוב המקרים, הפיסורה חוזרת. כך שמספר חולי פיסורה לא מבוטל ימסור שהמחלה איתם כבר מספר חודשים ואף שנים.
יש לזכור שמרבית חולי פיסורה אנשים צעירים, בשנות שיא הפעילות המקצועית וההתעסקות המתמדת במחושי פי הטבעת ובדימום מהווה פגיעה קשה באיכות החיים המקצועיים והאישיים.
חולי פיסורה חייבים להיבדק בידי פרוקטולוג וזאת בגלל העובדה שלא רק פיסורה יכולה לגרום לדמם וכאבים של פי הטבעת אלא גם מחלות אחרות (גדולים, דלקות מעי) , הגם ששכיחות הפיסורה, גדולה בהרבה.

מהו הטיפול בפיסורה?

הטיפול הראשוני בפיסורה תמיד שמרני: משחות מקומיות שונות, דיאטה רבת תאית, הגיינה מקומית.
בשנים האחרונות משחות הניפדפין והניטרוגליצרין דחקו את רגליהם של המשחות האחרות בטיפול בפיסורה ויש לציין שההצלחות לא מבוטלות. אולם רוב המחקרים תמימים בדעתם שבשלב מסויים מרבית חולי הפיסורה _ (ANAL FISSUREׂ) יזדקקו לטיפול כירורגי, וזאת כאשר הפיסורה תופיע שוב ואז המשחות לא יועילו יותר.

הטיפול הכירורגי בפיסורה

הטיפול מתבסס על הרחבה זהירה של פי הטבעת ויש המוסיפים חיתוך של סיבי השריר הטבעתי של פי הטבעת. ולחיזוק טענתם יביאו מספר מאמרים.
אנחנו לא בדיעה שיש צורך לחתוך את סיבי השריר הטבעתי ואף היינו עדים למקרים של איבוד שליטה על צואה וגזים, כאשר סיבי השריר נחתכו.
לכן, במרפאה שלנו הפיסורה מטופלת בלייזר בעוצמה נמוכה ובהרחבה מאוד זהירה של פי הטבעת. במרבית המקרים הפעולה הכירורגית לוקחת דקות ספורות בלבד. זכינו לתוצאות ברוכות במשך השנים במאות רבות של חולים, והטיפול המועדף והמומלץ על ידנו בפיסורה הוא הטיפול בלייזר.

האם פיסורה יכולה לחזור אחרי ניתוח?

ניתוח פיסורה הוא מאורע חד פעמי בחיים ב- 90% מהחולים. בחולים שחווים חזרת פיסורה אני י לכךלרוב סיבה כמו דלקות מעיים כרוניות. לכן כל מקרה של פיסורה חוזרת, הוא לא בהכרח כשלון טיפולי אלא מכתיב בדיקה קפדנית של החולה לגלוי סיבת חזרת הפיסורה והטיפול בסיבה. בדיקה זו תכלול גם קולונוסקופיה ארוכה לגלוי דלקת מעי אפשרית. לדלקות אלה מתלוות לעיתים פיסורות והמיחד אותם הוא חוסר רפוי של הפיסורה למרות טפול כירורגי מיטבי.


אני מאשר שקראתי את התנאים ואני מסכים להם

379 שאלות גולשים בהמשך העמוד

28 בינואר 2016

עלויות והאם עובדים דרך הקופות

מה העלות של ניתוח פיסורה והאם אתם עובדים מול הקופות השונות

ד"ר ברונו סיגל

אנחנו עובדים עם כל חברות הבטוח למעט מגדל. לפרטים נא ליצור קשר עם גב' יעל 035959999


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
27 בינואר 2016

הסרת anal tag

שלום,
אני בת 24 וסבלתי מפיסורה ברמה נמוכה יחסית. ללא כאבים משמעותיים. מטופלת בנפידיפין.
יש לי אבחנה של anal tag שלאחרונה מדמם בעת יציאות. ואף נראה מנופח ודלקתי.
ברצוני לברר האם ניתן לבצע הסרה של התגים ללא ניתוח ברקטום וטיפול בפיסורה עצמה? אלא רק כניתוח אסתטי.
אשמח לתשובה ובמידה ורלוונטי גם לייעוץ.

ד"ר ברונו סיגל

בודאי שניתן..יש לבדוק עד כמה הנגע קרוב לפיסורה. תתקשרי ל-6969999 לגב' יעל לקביעת תור.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
24 בינואר 2016

פיסורה

שלום רב ,
הפיסורה פרצה אצלי לראשונה אחרי לידה לפני כשנתיים בפעם הראשונה טופלתי בניפידיפין והיה לי שקט שנתיים, בחודשיים שלושה האחרונים טיפלתי שוב בניפידיפין ובמשחות נוספות , אמבטיות ושינוי קיצוני בתזונה ידעתי ימים שקטים יחסית לצד ימים עם כאבים קשים מאוד עד כדי קבלת מורפיום …
נראה שאין מנוס מניתוח שאני כה חוששת ממנו לאור הסיכונים עליהם שמעתי והחשש מהכאב שלאחר מכן …
לא הצלחתי להבין אם הניתוח בלייזר הוא פשוט יחסית עם אחוזי החלמה גבוהים וללא כאב , מדוע הוא פחות נפוץ וכמעט אין עליו אינפורמציה לעומת הניתוח הקונבנציונאלי ?
אשמח להתייחסות בעיניין על מנת לקבל החלטה . תודה מראש

ד"ר ברונו סיגל

נתוח הפיסורה בלייזר קצר עם תוצאות מצוינות הלמעלה מ-90% מהפציאנטים.

מעלה נוספת, שאיננה קיימת בשיטות הקלאסיות , היא העלמות מיידית של הכאבים.

כמו כן האפשרות של פגיעה במנגנון השליטה על גזים וצואה , אפסי .

ט"ו בשבט שמח.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
23 בינואר 2016

תור ךניתוח

שלום אני אושפזתי היום בבית.חולים מאיר עם הפניה לניתוח פיסורה. רציתי לדעת האם עדיף הלייזר. אנא חיזרו אלי דחוף כי רוצים לנתח אותי במיידי. תודה רני ברוך

ד"ר ברונו סיגל

כן


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
23 בינואר 2016

תור ךניתוח

שלום אני אושפזתי היום בבית.חולים מאיר עם הפניה לניתוח פיסורה. רציתי לדעת האם עדיף הלייזר. אנא חיזרו אלי דחוף כי רוצים לנתח אותי במיידי. תודה רני ברוך

ד"ר ברונו סיגל

כבר דיברנו..


בברכה, ד"ר ברונו סיגל

שאלות נוספות בנושא: פיסורה – סדק בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים