פיסורה – סדק בפי הטבעת

יש לכם שאלה ? ד"ר סיגל ענה אישית לאלפי שאלות של גולשים. בתחתית כל כתבה באתר ניתן לכתוב שאלה לד"ר סיגל.

אם יש לך כאבים קשים ביציאה המלווים בדמם, סביר להניח שיש לך פיסורה.

מה היא פיסורה או באנגלית ANAL FISSURE ?

פיסורה או ANAL FISSURE זו תופעה חולנית של פצע בפי הטבעת, לרוב בחלק האחורי של פי הטבעת, המלווה לעיתים קרובות בכאבים עזים , ולעיתים גם בדמום אחרי יציאות. עוצמת הכאבים במקרים של פיסורה. תלויה באישיות החולה: לרוב הכאבים קשים אך יש חולים עם פיסורה אשר פונים בעיקר בגלל הדימום שמטריד אותם.

ד"ר ברונו סיגל מסביר על טיפול בפיסורה
מטופל מספר על טיפול בפיסורה ד"ר ברונו סיגל
פיסורה פיסטולה וטחורים
מטופלת מספרת על טיפול בפיסורה ופוליפים

מה גורם להופעת הפיסורה?

האמת ניתנה להאמר: אין אנו יודעים את סיבת הופעת הפיסורה. ואין להופעת הפיסורה קשר, למיטבידיעתנו, להיגיאנה. אך כאשר הפיסורה מופיעה, עם כאבים המלווים אותה , היא פוגעת קשות באיכות החיים.

בתחילה הכאבים של הפיסורה מתלווים ליציאה בלבד והם כה קשים עד שהחולה חושש להתפנות – ואז נוצרת תופעה משנית של עצירות קשה, שכיחה מאוד בחולי פיסורה. ברבות הימים הכאב יכול להעצים ולהפוך לתמידי, יום ולילה, ורבים חולי הפיסורה שפונים ביאוש לקבל עזרה דחופה.

במעוט המקרים, יש חולי פיסורה אנאלית שמתרפאים עצמונית וסבלם פוסק למספר שבועות ואף חודשים. אך ברוב המקרים, הפיסורה חוזרת. כך שמספר חולי פיסורה לא מבוטל ימסור שהמחלה איתם כבר מספר חודשים ואף שנים.
יש לזכור שמרבית חולי פיסורה אנשים צעירים, בשנות שיא הפעילות המקצועית וההתעסקות המתמדת במחושי פי הטבעת ובדימום מהווה פגיעה קשה באיכות החיים המקצועיים והאישיים.
חולי פיסורה חייבים להיבדק בידי פרוקטולוג וזאת בגלל העובדה שלא רק פיסורה יכולה לגרום לדמם וכאבים של פי הטבעת אלא גם מחלות אחרות (גדולים, דלקות מעי) , הגם ששכיחות הפיסורה, גדולה בהרבה.

מהו הטיפול בפיסורה?

הטיפול הראשוני בפיסורה תמיד שמרני: משחות מקומיות שונות, דיאטה רבת תאית, הגיינה מקומית.
בשנים האחרונות משחות הניפדפין והניטרוגליצרין דחקו את רגליהם של המשחות האחרות בטיפול בפיסורה ויש לציין שההצלחות לא מבוטלות. אולם רוב המחקרים תמימים בדעתם שבשלב מסויים מרבית חולי הפיסורה _ (ANAL FISSUREׂ) יזדקקו לטיפול כירורגי, וזאת כאשר הפיסורה תופיע שוב ואז המשחות לא יועילו יותר.

הטיפול הכירורגי בפיסורה

הטיפול מתבסס על הרחבה זהירה של פי הטבעת ויש המוסיפים חיתוך של סיבי השריר הטבעתי של פי הטבעת. ולחיזוק טענתם יביאו מספר מאמרים.
אנחנו לא בדיעה שיש צורך לחתוך את סיבי השריר הטבעתי ואף היינו עדים למקרים של איבוד שליטה על צואה וגזים, כאשר סיבי השריר נחתכו.
לכן, במרפאה שלנו הפיסורה מטופלת בלייזר בעוצמה נמוכה ובהרחבה מאוד זהירה של פי הטבעת. במרבית המקרים הפעולה הכירורגית לוקחת דקות ספורות בלבד. זכינו לתוצאות ברוכות במשך השנים במאות רבות של חולים, והטיפול המועדף והמומלץ על ידנו בפיסורה הוא הטיפול בלייזר.

האם פיסורה יכולה לחזור אחרי ניתוח?

ניתוח פיסורה הוא מאורע חד פעמי בחיים ב- 90% מהחולים. בחולים שחווים חזרת פיסורה אני י לכךלרוב סיבה כמו דלקות מעיים כרוניות. לכן כל מקרה של פיסורה חוזרת, הוא לא בהכרח כשלון טיפולי אלא מכתיב בדיקה קפדנית של החולה לגלוי סיבת חזרת הפיסורה והטיפול בסיבה. בדיקה זו תכלול גם קולונוסקופיה ארוכה לגלוי דלקת מעי אפשרית. לדלקות אלה מתלוות לעיתים פיסורות והמיחד אותם הוא חוסר רפוי של הפיסורה למרות טפול כירורגי מיטבי.


אני מאשר שקראתי את התנאים ואני מסכים להם

291 שאלות גולשים בהמשך העמוד

25 ביולי 2014

פיסורה

שלום,
לפני כחודש טופלתי בכמה סוגי אנטיביוטיקות נגד חיידק הליקובקטר בקיבה. במהלך הטיפול באנטיביוטיקות ובתרופות המורידות חומציות בקיבה, החלו להיות לי יציאות קשות מספר פעמים ביום (בין שלוש ל-4!!), טופלתי בתקופות במשך שבועיים ולאחר כמה ימים כאלה התחלתי להרגיש כאבים בזמן היציאות שחשבתי שיעברו עם סיום הטיפול. כמובן שהם לא עברו, פניתי לפרוקטולוג והתברר שיש לי שני סדקים בפי הטבעת.. הוא הביא לי כמה משחות שניסיתי כבר במשך חודש וקצת ואף אחת לא עזרה.. היה כמה ימים של השתפרות אך יציאה אחת שהייתה לא הכי רכה שיבשה את הכל והחזירה את הכאבים והדימומים… אני רוצה לציין שבחיים לא סבלתי מעצירויות או צואה קשה וכואבת. כרגע הפיסורה לא נראית כמו שהיא נראתה כשרק איבחנו לי אותה… בהתחלה בכלל לא ראיתי את הסדקים, היום אני רואה אותם מאוד ברור, אחד מהם מאוד עמוק והוא זה שכואב לי בזמן היציאה. בנוסף שתיהם מאוד מאוד נפוחים וכואבים, מה שלא היה בהתחלה.. ואין לי מושג למה הנפיחות גם לא יורדת. אני מקפידה על תזונה ואוכלת רק מרקי ירקות ולא שום דבר קשה לעיכול… השאלה שלי אליך היא אם יש לי סיכוי עוד להרפא ללא ניתוח כלשהו? להמשיך עם המשחות? או שעדיף לנסות את הלייזר? האם הלייזר נחשב כניתוח?? והאם יש סיכוי שזה יחזור לאחת כמוני שאיננה סובלת מעצירויות ובאופן כללי התזונה שלי רק מדגנים מלאים ומלאה בסיבים… למשל אם אכנס להריון זה יכול לחזור גם אם התזונה טובה ואין עצירויות??? אשמח לדעת מה תשובתך ומה אתה ממליץ.. תודה רבה

ד"ר ברונו סיגל

כאשר טפול שמרני חדל להשפיע, יש לפנות לאופן טפול אחר,קרי נתוח. אנו עושים זאת בלייזר עם אחוזי הצלחה של למעלה מ-90% , עם הפסקה מיידית של הכאבים.   036969999


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
4 ביולי 2014

פיסורה

שלום
לפני כחודש וחצי עברתי ניתוח בשיטת דופלר לטחורים פנימים
אך בנוסף לטחורים הפנימים נוצרו לי שתי פיסורות בפי הטבעת
חשבתי שלאחר הניתוח הפיסורות לאט לאט יעלמו כי יהייה פחות לחץ.
אך לצערי הרב הן עדין קימות וכול כמה ימים ״קופצות לביקור״.
אני בהחלט שומרת על תזונה עם סיבים שותה לפחות שני ליטר מים ביום
וכמובן שותפת לאחר כול יציאה . האם יש סיכוי שהפיסורות לא יעלמו
ללא ניתוח ספציפי לפיסורה ? או שאני צריכה לחכות עוד בסבלנות , תודה

ד"ר ברונו סיגל

ניתן להבין למצב הרוח הקשה שלך ולחוסר התלהבות לנתוח נוסף. לשאלתך : תמתיני עד שלא תוכלי יותר (כמו כולם) ואז תבואי ונעזור לך.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
15 ביוני 2014

פיסטולה אנאלית

שלום רב,
האם אתה מתמחה במתן פתרון לפיסטולה אנאלית?
בני בן ה-22 עבר שני נסיונות כושלים לתיקון בעיה מציקה זו.
האחד בשיטת VAAFT (אפריל 2013) והשני עם דבק ביולוגי (נובמבר 2013).
לתגובתך אודה
אמא דואגת

ד"ר ברונו סיגל

מוכן לבדוק ולעזור. 036969999


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
31 במאי 2014

טיפול בלייזר לבעיות פיסורה

לד"ר ברונו סיגל שלום,
צפיתי באתר בסרטונים של המטופלים והתרשמתי מאוד.
מעניין אותי לדעת האם יש סכנות בטיפול בליזר?
במידה והטיפול יעיל וטוב מדוע הוא לא נפוץ יותר? מדוע
הרופאים שולחים לניתוח ולא וטיפול בלייזר?
תודה על התייחסותך ותשובתך,
יעלה
נ.ב. -
חשוב לי לציין שאני מאוד מאוד מפחדת מניתוחים…

ד"ר ברונו סיגל

לפחד מאד-מאד מנתוח זה טבעי וכך זה צריל להיות כי רק חסר דעתלא מפחד מנתוח..

ובקשר לטפול בלייזר: התוצאות הטובות עולות על 90% ובזאת גאותנו. נסיון מצטבר של מעל 20 שנה.

 

 


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
26 במאי 2014

פיסורה

אני סובל מהבעיה כבר מספר שנים
האם ניתן לבצע הטיפול במרפאות שלכם דרך קופת חולים או ביטוח רפואי אחר

ד"ר ברונו סיגל

בודאי. כל הבטוחים ומאוחדת.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל

שאלות נוספות בנושא: פיסורה – סדק בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים