פיסורה – סדק בפי הטבעת

יש לכם שאלה ? ד"ר סיגל ענה אישית לאלפי שאלות של גולשים. בתחתית כל כתבה באתר ניתן לכתוב שאלה לד"ר סיגל.

אם יש לך כאבים קשים ביציאה המלווים בדמם, סביר להניח שיש לך פיסורה.

מה היא פיסורה או באנגלית ANAL FISSURE ?

פיסורה או ANAL FISSURE זו תופעה חולנית של פצע בפי הטבעת, לרוב בחלק האחורי של פי הטבעת, המלווה לעיתים קרובות בכאבים עזים , ולעיתים גם בדמום אחרי יציאות. עוצמת הכאבים במקרים של פיסורה. תלויה באישיות החולה: לרוב הכאבים קשים אך יש חולים עם פיסורה אשר פונים בעיקר בגלל הדימום שמטריד אותם.

ד"ר ברונו סיגל מסביר על טיפול בפיסורה
מטופל מספר על טיפול בפיסורה ד"ר ברונו סיגל
פיסורה פיסטולה וטחורים
מטופלת מספרת על טיפול בפיסורה ופוליפים

מה גורם להופעת הפיסורה?

האמת ניתנה להאמר: אין אנו יודעים את סיבת הופעת הפיסורה. ואין להופעת הפיסורה קשר, למיטבידיעתנו, להיגיאנה. אך כאשר הפיסורה מופיעה, עם כאבים המלווים אותה , היא פוגעת קשות באיכות החיים.

בתחילה הכאבים של הפיסורה מתלווים ליציאה בלבד והם כה קשים עד שהחולה חושש להתפנות – ואז נוצרת תופעה משנית של עצירות קשה, שכיחה מאוד בחולי פיסורה. ברבות הימים הכאב יכול להעצים ולהפוך לתמידי, יום ולילה, ורבים חולי הפיסורה שפונים ביאוש לקבל עזרה דחופה.

במעוט המקרים, יש חולי פיסורה אנאלית שמתרפאים עצמונית וסבלם פוסק למספר שבועות ואף חודשים. אך ברוב המקרים, הפיסורה חוזרת. כך שמספר חולי פיסורה לא מבוטל ימסור שהמחלה איתם כבר מספר חודשים ואף שנים.
יש לזכור שמרבית חולי פיסורה אנשים צעירים, בשנות שיא הפעילות המקצועית וההתעסקות המתמדת במחושי פי הטבעת ובדימום מהווה פגיעה קשה באיכות החיים המקצועיים והאישיים.
חולי פיסורה חייבים להיבדק בידי פרוקטולוג וזאת בגלל העובדה שלא רק פיסורה יכולה לגרום לדמם וכאבים של פי הטבעת אלא גם מחלות אחרות (גדולים, דלקות מעי) , הגם ששכיחות הפיסורה, גדולה בהרבה.

מהו הטיפול בפיסורה?

הטיפול הראשוני בפיסורה תמיד שמרני: משחות מקומיות שונות, דיאטה רבת תאית, הגיינה מקומית.
בשנים האחרונות משחות הניפדפין והניטרוגליצרין דחקו את רגליהם של המשחות האחרות בטיפול בפיסורה ויש לציין שההצלחות לא מבוטלות. אולם רוב המחקרים תמימים בדעתם שבשלב מסויים מרבית חולי הפיסורה _ (ANAL FISSUREׂ) יזדקקו לטיפול כירורגי, וזאת כאשר הפיסורה תופיע שוב ואז המשחות לא יועילו יותר.

הטיפול הכירורגי בפיסורה

הטיפול מתבסס על הרחבה זהירה של פי הטבעת ויש המוסיפים חיתוך של סיבי השריר הטבעתי של פי הטבעת. ולחיזוק טענתם יביאו מספר מאמרים.
אנחנו לא בדיעה שיש צורך לחתוך את סיבי השריר הטבעתי ואף היינו עדים למקרים של איבוד שליטה על צואה וגזים, כאשר סיבי השריר נחתכו.
לכן, במרפאה שלנו הפיסורה מטופלת בלייזר בעוצמה נמוכה ובהרחבה מאוד זהירה של פי הטבעת. במרבית המקרים הפעולה הכירורגית לוקחת דקות ספורות בלבד. זכינו לתוצאות ברוכות במשך השנים במאות רבות של חולים, והטיפול המועדף והמומלץ על ידנו בפיסורה הוא הטיפול בלייזר.

האם פיסורה יכולה לחזור אחרי ניתוח?

ניתוח פיסורה הוא מאורע חד פעמי בחיים ב- 90% מהחולים. בחולים שחווים חזרת פיסורה אני י לכךלרוב סיבה כמו דלקות מעיים כרוניות. לכן כל מקרה של פיסורה חוזרת, הוא לא בהכרח כשלון טיפולי אלא מכתיב בדיקה קפדנית של החולה לגלוי סיבת חזרת הפיסורה והטיפול בסיבה. בדיקה זו תכלול גם קולונוסקופיה ארוכה לגלוי דלקת מעי אפשרית. לדלקות אלה מתלוות לעיתים פיסורות והמיחד אותם הוא חוסר רפוי של הפיסורה למרות טפול כירורגי מיטבי.


אני מאשר שקראתי את התנאים ואני מסכים להם

280 שאלות גולשים בהמשך העמוד

23 באפריל 2014

פיסורה

התחלתי טיפול בניפדיפין לפני שבועיים, אני מקפידה לטפל 4 פעמים ביום. אמנם יש שיפור, כבר לא כואב כל היום ללא הפסקה, אבל עדיין כאבים חזקים מאד אחרי יציאות, שנמשכים כמה שעות. אחרי כמה זמן הטיפול הזה אמור לפתור את הבעיה ? בנוסף, רציתי לדעת האם ישיבה ממושכת מחמירה את המצב ?
תודה רבה

22 באפריל 2014

טחורים

שלום רב
סובלת מטחורים מזה שנה וחצי. בעבר היה שיפור עם משחת רקטוצורין.
עברתי לפני חודשיים קולונוסקופיה תקינה.
כעת הטחורים כואבים מגרדים ומדממים. רופא המשפחה הציע אמבטיות שלוש פעמים ביום תזונה עתירת פירות ירקות ומיים והגברת הפעילות הגופנית
האם צריכה לראות פרוקטולוג?
האם יש משחות יעילות יותר?
תודה

20 באפריל 2014

פיסורה

רצתי לדעת איפו אתם יושבים כי אני סובלת כבר שנה מי פסורה ויש לי כאבים נוראים וסמה משחות וזה לו עוזר לי אסמח מאוד לדבר עים ארופא ולקבל יעוץ ממנו

ד"ר ברונו סיגל

רח' שפרינצק 3 ת"א, טלפון 036969999


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
19 באפריל 2014

פיסורה

בהמשך למכתבי המשחה היא רקטוג'סיק

ד"ר ברונו סיגל

רק רקטוג'זיק נותן כאבי ראש.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
19 באפריל 2014

פיסורה

שלום רב
אני בן 65
לפני כחודש ימים אבחנה אצלי פיסורה על ידי פרוקטולוג
התופעות שלפני הבדיקה היו תחושת שריפה חזקה באיזור פי הטבעת ואבר המין
כמו כן צריבה בהטלת שתן בבדיקות שערכתי לא נימצאה כל דלקת במערכת השתן
בביקור אצל אורולוג נאמר לי כי יתכן שהצריבה בשתן היא תוצאה של הפיסורה
לאחר כחודש שאני מטופל במישחה ועושה שטיפות אמבטיה מדי יום יש שיפור במצב
אין לי יותר צריבות בשתן אין לי יותר את הרגשת הצורך להתפנות
אולם אין הקלה משמעותית בתחושת הצריבה בפי הטבעת שחוזרת לאחר כמה שעות שלאחר השטיפה כמו כן יש לי תופעת לוואי של כאבי ראש מהמשחה (ברצוני לציין כי היציאות שלי רגילות לא קשות במיוחד ואין לי כלל דימום)
שאלתי היא מה עלי לעשות כרגע ואם אזדקק לניתוח מה רמת הסיכון בו

ד"ר ברונו סיגל

כאשר הטפול השמרני אינו פותר את בעית הפיסורה,האלטרנטיבה היא נתוח. אצלינו מבצעים זאת בלייזר עם הקלה מיידית.תופעות לואי זניחות.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל

שאלות נוספות בנושא: פיסורה – סדק בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים