פיסורה – סדק בפי הטבעת

יש לכם שאלה ? ד"ר סיגל ענה אישית לאלפי שאלות של גולשים. בתחתית כל כתבה באתר ניתן לכתוב שאלה לד"ר סיגל.

אם יש לך כאבים קשים ביציאה המלווים בדמם, סביר להניח שיש לך פיסורה.

מה היא פיסורה או באנגלית ANAL FISSURE ?

פיסורה או ANAL FISSURE זו תופעה חולנית של פצע בפי הטבעת, לרוב בחלק האחורי של פי הטבעת, המלווה לעיתים קרובות בכאבים עזים , ולעיתים גם בדמום אחרי יציאות. עוצמת הכאבים במקרים של פיסורה. תלויה באישיות החולה: לרוב הכאבים קשים אך יש חולים עם פיסורה אשר פונים בעיקר בגלל הדימום שמטריד אותם.

ד"ר ברונו סיגל מסביר על טיפול בפיסורה
מטופל מספר על טיפול בפיסורה ד"ר ברונו סיגל
פיסורה פיסטולה וטחורים
מטופלת מספרת על טיפול בפיסורה ופוליפים

מה גורם להופעת הפיסורה?

האמת ניתנה להאמר: אין אנו יודעים את סיבת הופעת הפיסורה. ואין להופעת הפיסורה קשר, למיטבידיעתנו, להיגיאנה. אך כאשר הפיסורה מופיעה, עם כאבים המלווים אותה , היא פוגעת קשות באיכות החיים.

בתחילה הכאבים של הפיסורה מתלווים ליציאה בלבד והם כה קשים עד שהחולה חושש להתפנות – ואז נוצרת תופעה משנית של עצירות קשה, שכיחה מאוד בחולי פיסורה. ברבות הימים הכאב יכול להעצים ולהפוך לתמידי, יום ולילה, ורבים חולי הפיסורה שפונים ביאוש לקבל עזרה דחופה.

במעוט המקרים, יש חולי פיסורה אנאלית שמתרפאים עצמונית וסבלם פוסק למספר שבועות ואף חודשים. אך ברוב המקרים, הפיסורה חוזרת. כך שמספר חולי פיסורה לא מבוטל ימסור שהמחלה איתם כבר מספר חודשים ואף שנים.
יש לזכור שמרבית חולי פיסורה אנשים צעירים, בשנות שיא הפעילות המקצועית וההתעסקות המתמדת במחושי פי הטבעת ובדימום מהווה פגיעה קשה באיכות החיים המקצועיים והאישיים.
חולי פיסורה חייבים להיבדק בידי פרוקטולוג וזאת בגלל העובדה שלא רק פיסורה יכולה לגרום לדמם וכאבים של פי הטבעת אלא גם מחלות אחרות (גדולים, דלקות מעי) , הגם ששכיחות הפיסורה, גדולה בהרבה.

מהו הטיפול בפיסורה?

הטיפול הראשוני בפיסורה תמיד שמרני: משחות מקומיות שונות, דיאטה רבת תאית, הגיינה מקומית.
בשנים האחרונות משחות הניפדפין והניטרוגליצרין דחקו את רגליהם של המשחות האחרות בטיפול בפיסורה ויש לציין שההצלחות לא מבוטלות. אולם רוב המחקרים תמימים בדעתם שבשלב מסויים מרבית חולי הפיסורה _ (ANAL FISSUREׂ) יזדקקו לטיפול כירורגי, וזאת כאשר הפיסורה תופיע שוב ואז המשחות לא יועילו יותר.

הטיפול הכירורגי בפיסורה

הטיפול מתבסס על הרחבה זהירה של פי הטבעת ויש המוסיפים חיתוך של סיבי השריר הטבעתי של פי הטבעת. ולחיזוק טענתם יביאו מספר מאמרים.
אנחנו לא בדיעה שיש צורך לחתוך את סיבי השריר הטבעתי ואף היינו עדים למקרים של איבוד שליטה על צואה וגזים, כאשר סיבי השריר נחתכו.
לכן, במרפאה שלנו הפיסורה מטופלת בלייזר בעוצמה נמוכה ובהרחבה מאוד זהירה של פי הטבעת. במרבית המקרים הפעולה הכירורגית לוקחת דקות ספורות בלבד. זכינו לתוצאות ברוכות במשך השנים במאות רבות של חולים, והטיפול המועדף והמומלץ על ידנו בפיסורה הוא הטיפול בלייזר.

האם פיסורה יכולה לחזור אחרי ניתוח?

ניתוח פיסורה הוא מאורע חד פעמי בחיים ב- 90% מהחולים. בחולים שחווים חזרת פיסורה אני י לכךלרוב סיבה כמו דלקות מעיים כרוניות. לכן כל מקרה של פיסורה חוזרת, הוא לא בהכרח כשלון טיפולי אלא מכתיב בדיקה קפדנית של החולה לגלוי סיבת חזרת הפיסורה והטיפול בסיבה. בדיקה זו תכלול גם קולונוסקופיה ארוכה לגלוי דלקת מעי אפשרית. לדלקות אלה מתלוות לעיתים פיסורות והמיחד אותם הוא חוסר רפוי של הפיסורה למרות טפול כירורגי מיטבי.


אני מאשר שקראתי את התנאים ואני מסכים להם

418 שאלות גולשים בהמשך העמוד

7 בפברואר 2017

הטיפול בלייזר

שלום האם ניתן לקבל הסבר על אופן הניתוח של פיסורה בלייזר.קצת הלייזר מרפא את הפיסורה באופן מיידי האם הוא מאחה או צורב את האזור ומדוע מובצעת הרחבה אנאלית מזערית למרות שהרחבה אנאלית כבר אינה מומלצת בניתוחי פיסורה

ד"ר ברונו סיגל

שני יתרונות גדולים לטפול בלייזר במקרה של פיסורה :  העלמות מוחלטת ומיידית של הכאבים ומצד אחר : שמירה קפדנית על מנגנון השליטה  על גזים  וצואה.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
3 בפברואר 2017

ניתוח פיסורה

מה הסיכונים בניתוח פיסורה והאם רצוי באותו העת גם לנתח טחורים במידה וסובלים משניהם?

ד"ר ברונו סיגל

מן המפורסמות הוא שמספר תופעות הלואי אחרי נתוח פיסורה בלייזר קטן מאד.

ניתן לטפל בפיסורה ובטחורים בו-זמנית..


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
31 בינואר 2017

פרוקטולוג

אז אותו רופא עשה לי בדיקה בחדירת אצבע מיותרת בלי הרדמה ובלי אפידוראלית! . אוי כמה סבלתי אני ואחים של.

ד"ר ברונו סיגל

אני מציע שתיתעניין בנתוח לייזר.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
31 בינואר 2017

חולה קרוהן

שלום. בן 38 חולה קרוהן מגיל 24. לראשונה סבלתי מפיסורה כשגיליתי שאני חולה קרוהן. לפני שנה היא חזרה ומתעללת בי פעם בחודשיים למשך שבועיים כל פעם. אני ממש סובל. השאלה שלי היא, האם כחולה קרוהן יש טעם לעשות את הניתוח או שגורלי כזה לסבול מהפיסורה?

ד"ר ברונו סיגל

אצלך הפיסורה מהוה פן השייך למחלת קרוהן ולכן הפיסורה חוזרת בתדירות גבוהה יותר.

ובכל זאת, אם יגיעו מיים עד נפש, ותרצה להנתח, דאג לכך שזה יעשה רק בלייזר וללא חיתוך שריר הסוגר.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
30 בינואר 2017

בדיקת פרוקטולוג

אתמול הייתי אצל הפרוקטולוג בבדיקה כדי שיגיד לי אם יש לי טחורים או פיסורה, בבדיקה הוא הכניס אצבע והיה ממש אכזרי , האמת אמרו לי לפני שהרופא עושה בדיקה ללא רחמים, השאלה אם הבדיקה אמור להיות כך , הוא גרם לי לדימום שלפני כן לא היה. ( הבדיקה אמרה שיש לי פיסורה)

ד"ר ברונו סיגל

פיסורה מאבחנים בהסתכלות בלבד כי היא חיצונית . החדרת אצבע מיותרת ומזיקה.

אם בכל זאת הרופא סבור שהחדרת אצבע חיונית, יש לבצע אותה בהרדמה כללית או אפידוראלית.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל

שאלות נוספות בנושא: פיסורה – סדק בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים