פיסורה – סדק בפי הטבעת

יש לכם שאלה ? ד"ר סיגל ענה אישית לאלפי שאלות של גולשים. בתחתית כל כתבה באתר ניתן לכתוב שאלה לד"ר סיגל.

אם יש לך כאבים קשים ביציאה המלווים בדמם, סביר להניח שיש לך פיסורה.

מה היא פיסורה או באנגלית ANAL FISSURE ?

פיסורה או ANAL FISSURE זו תופעה חולנית של פצע בפי הטבעת, לרוב בחלק האחורי של פי הטבעת, המלווה לעיתים קרובות בכאבים עזים , ולעיתים גם בדמום אחרי יציאות. עוצמת הכאבים במקרים של פיסורה. תלויה באישיות החולה: לרוב הכאבים קשים אך יש חולים עם פיסורה אשר פונים בעיקר בגלל הדימום שמטריד אותם.

ד"ר ברונו סיגל מסביר על טיפול בפיסורה
מטופל מספר על טיפול בפיסורה ד"ר ברונו סיגל
פיסורה פיסטולה וטחורים
מטופלת מספרת על טיפול בפיסורה ופוליפים

מה גורם להופעת הפיסורה?

האמת ניתנה להאמר: אין אנו יודעים את סיבת הופעת הפיסורה. ואין להופעת הפיסורה קשר, למיטבידיעתנו, להיגיאנה. אך כאשר הפיסורה מופיעה, עם כאבים המלווים אותה , היא פוגעת קשות באיכות החיים.

בתחילה הכאבים של הפיסורה מתלווים ליציאה בלבד והם כה קשים עד שהחולה חושש להתפנות – ואז נוצרת תופעה משנית של עצירות קשה, שכיחה מאוד בחולי פיסורה. ברבות הימים הכאב יכול להעצים ולהפוך לתמידי, יום ולילה, ורבים חולי הפיסורה שפונים ביאוש לקבל עזרה דחופה.

במעוט המקרים, יש חולי פיסורה אנאלית שמתרפאים עצמונית וסבלם פוסק למספר שבועות ואף חודשים. אך ברוב המקרים, הפיסורה חוזרת. כך שמספר חולי פיסורה לא מבוטל ימסור שהמחלה איתם כבר מספר חודשים ואף שנים.
יש לזכור שמרבית חולי פיסורה אנשים צעירים, בשנות שיא הפעילות המקצועית וההתעסקות המתמדת במחושי פי הטבעת ובדימום מהווה פגיעה קשה באיכות החיים המקצועיים והאישיים.
חולי פיסורה חייבים להיבדק בידי פרוקטולוג וזאת בגלל העובדה שלא רק פיסורה יכולה לגרום לדמם וכאבים של פי הטבעת אלא גם מחלות אחרות (גדולים, דלקות מעי) , הגם ששכיחות הפיסורה, גדולה בהרבה.

מהו הטיפול בפיסורה?

הטיפול הראשוני בפיסורה תמיד שמרני: משחות מקומיות שונות, דיאטה רבת תאית, הגיינה מקומית.
בשנים האחרונות משחות הניפדפין והניטרוגליצרין דחקו את רגליהם של המשחות האחרות בטיפול בפיסורה ויש לציין שההצלחות לא מבוטלות. אולם רוב המחקרים תמימים בדעתם שבשלב מסויים מרבית חולי הפיסורה _ (ANAL FISSUREׂ) יזדקקו לטיפול כירורגי, וזאת כאשר הפיסורה תופיע שוב ואז המשחות לא יועילו יותר.

הטיפול הכירורגי בפיסורה

הטיפול מתבסס על הרחבה זהירה של פי הטבעת ויש המוסיפים חיתוך של סיבי השריר הטבעתי של פי הטבעת. ולחיזוק טענתם יביאו מספר מאמרים.
אנחנו לא בדיעה שיש צורך לחתוך את סיבי השריר הטבעתי ואף היינו עדים למקרים של איבוד שליטה על צואה וגזים, כאשר סיבי השריר נחתכו.
לכן, במרפאה שלנו הפיסורה מטופלת בלייזר בעוצמה נמוכה ובהרחבה מאוד זהירה של פי הטבעת. במרבית המקרים הפעולה הכירורגית לוקחת דקות ספורות בלבד. זכינו לתוצאות ברוכות במשך השנים במאות רבות של חולים, והטיפול המועדף והמומלץ על ידנו בפיסורה הוא הטיפול בלייזר.

האם פיסורה יכולה לחזור אחרי ניתוח?

ניתוח פיסורה הוא מאורע חד פעמי בחיים ב- 90% מהחולים. בחולים שחווים חזרת פיסורה אני י לכךלרוב סיבה כמו דלקות מעיים כרוניות. לכן כל מקרה של פיסורה חוזרת, הוא לא בהכרח כשלון טיפולי אלא מכתיב בדיקה קפדנית של החולה לגלוי סיבת חזרת הפיסורה והטיפול בסיבה. בדיקה זו תכלול גם קולונוסקופיה ארוכה לגלוי דלקת מעי אפשרית. לדלקות אלה מתלוות לעיתים פיסורות והמיחד אותם הוא חוסר רפוי של הפיסורה למרות טפול כירורגי מיטבי.


אני מאשר שקראתי את התנאים ואני מסכים להם

454 שאלות גולשים בהמשך העמוד

18 במרץ 2018

טיפול לייזר בפיסורה

שלום אני בן 58 וסובל מאז ומתמיד מטחורים ולאחרונה מפיסורה כרונית אני מעוניין לקבל יעוץ לטיפול וגם האם הטיפול בלייזר ממומן ע"י קופת החולים כללית. אני מציין שאני חולה לב.
תודה רבה אשמח לקבל תשובה מהירה כי אני ממש סובל!!!!

ד"ר ברונו סיגל
עניתי
בברכה, ד"ר ברונו סיגל
18 במרץ 2018

טיפול לייזר בפיסורה

שלום אני בן 58 וסובל מאז ומתמיד מטחורים ולאחרונה מפיסורה כרונית אני מעוניין לקבל יעוץ לטיפול וגם האם הטיפול בלייזר ממומן ע"י קופת החולים כללית. אני מציין שאני חולה לב.
תודה רבה אשמח לקבל תשובה מהירה כי אני ממש סובל!!!!

ד"ר ברונו סיגל
למיטב ידיעתי הקופה לא תכסה את ההוצאות. תנסה להדבר איתם.
בברכה, ד"ר ברונו סיגל
1 במרץ 2018

כאבים חצי שעה אחרי יציאה

שלום דר אני בחור צעיר בן 33 לפני כשנתיים החלו כאבים בפי הטבעת אירי יציאות כאבים חזקים ביותר. הלכתי לבירור אצל פררוקטולוג שטען אחרי בדיקה שקיימת פיסורה קטנה יחסית והמליץ להשתמש בניפידיפין
המשחה באמת עזרה והעבירה את התחושה הקשה. כעבור שנה וחצי חזרו הכאבים בצורה דומה אבל המשחה כבר לא עוזרת ואחרי כל יציאה יש כמה שעות קשות של כאבים ותחושת חוסר עונים.
השאלה שלי היא האם הניתוח או הטיפול כואב אחרי התאוששות כי הבנתי
שהטיפול הוא בהרדמה מלאה. אני חושש מאוד

ד"ר ברונו סיגל
אם הטפול השמרני איכזב, יש לשקול טפול נתוחי.
בברכה, ד"ר ברונו סיגל
13 בפברואר 2018

פיסורה גדולה

שלום רב. חזרתי מיעוץ של מומחה שהמליץ לי על ניתוח כי הסדק גדול מדי ולא ניתן לעזור לי עם הזרקות. השאלה שלי היא האם ניתן לטפל בכל סדק עם לייזר? גם ב"גדולים וישנים"?

ד"ר ברונו סיגל
ניתן גם ניתן.
בברכה, ד"ר ברונו סיגל
10 בפברואר 2018

פיסורה

ערב טוב
איך ניתן להקל על הכאבים בפיסורה
אני סובלת מכאבים שמשפיעים על תפקודי ביום יום
אין לי לא יום ולא לילה
היכן עושים את הניתוח בילזר
והאם ההחלמה שלו קשה

ד"ר ברונו סיגל
החלמה מיידית.הנתוח מתבצע בבי"ח אסותא.
בברכה, ד"ר ברונו סיגל

שאלות נוספות בנושא: פיסורה – סדק בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים