פיסורה – סדק בפי הטבעת

יש לכם שאלה ? ד"ר סיגל ענה אישית לאלפי שאלות של גולשים. בתחתית כל כתבה באתר ניתן לכתוב שאלה לד"ר סיגל.

אם יש לך כאבים קשים ביציאה המלווים בדמם, סביר להניח שיש לך פיסורה.

מה היא פיסורה או באנגלית ANAL FISSURE ?

פיסורה או ANAL FISSURE זו תופעה חולנית של פצע בפי הטבעת, לרוב בחלק האחורי של פי הטבעת, המלווה לעיתים קרובות בכאבים עזים , ולעיתים גם בדמום אחרי יציאות. עוצמת הכאבים במקרים של פיסורה. תלויה באישיות החולה: לרוב הכאבים קשים אך יש חולים עם פיסורה אשר פונים בעיקר בגלל הדימום שמטריד אותם.

ד"ר ברונו סיגל מסביר על טיפול בפיסורה
מטופל מספר על טיפול בפיסורה ד"ר ברונו סיגל
פיסורה פיסטולה וטחורים
מטופלת מספרת על טיפול בפיסורה ופוליפים

מה גורם להופעת הפיסורה?

האמת ניתנה להאמר: אין אנו יודעים את סיבת הופעת הפיסורה. ואין להופעת הפיסורה קשר, למיטבידיעתנו, להיגיאנה. אך כאשר הפיסורה מופיעה, עם כאבים המלווים אותה , היא פוגעת קשות באיכות החיים.

בתחילה הכאבים של הפיסורה מתלווים ליציאה בלבד והם כה קשים עד שהחולה חושש להתפנות – ואז נוצרת תופעה משנית של עצירות קשה, שכיחה מאוד בחולי פיסורה. ברבות הימים הכאב יכול להעצים ולהפוך לתמידי, יום ולילה, ורבים חולי הפיסורה שפונים ביאוש לקבל עזרה דחופה.

במעוט המקרים, יש חולי פיסורה אנאלית שמתרפאים עצמונית וסבלם פוסק למספר שבועות ואף חודשים. אך ברוב המקרים, הפיסורה חוזרת. כך שמספר חולי פיסורה לא מבוטל ימסור שהמחלה איתם כבר מספר חודשים ואף שנים.
יש לזכור שמרבית חולי פיסורה אנשים צעירים, בשנות שיא הפעילות המקצועית וההתעסקות המתמדת במחושי פי הטבעת ובדימום מהווה פגיעה קשה באיכות החיים המקצועיים והאישיים.
חולי פיסורה חייבים להיבדק בידי פרוקטולוג וזאת בגלל העובדה שלא רק פיסורה יכולה לגרום לדמם וכאבים של פי הטבעת אלא גם מחלות אחרות (גדולים, דלקות מעי) , הגם ששכיחות הפיסורה, גדולה בהרבה.

מהו הטיפול בפיסורה?

הטיפול הראשוני בפיסורה תמיד שמרני: משחות מקומיות שונות, דיאטה רבת תאית, הגיינה מקומית.
בשנים האחרונות משחות הניפדפין והניטרוגליצרין דחקו את רגליהם של המשחות האחרות בטיפול בפיסורה ויש לציין שההצלחות לא מבוטלות. אולם רוב המחקרים תמימים בדעתם שבשלב מסויים מרבית חולי הפיסורה _ (ANAL FISSUREׂ) יזדקקו לטיפול כירורגי, וזאת כאשר הפיסורה תופיע שוב ואז המשחות לא יועילו יותר.

הטיפול הכירורגי בפיסורה

הטיפול מתבסס על הרחבה זהירה של פי הטבעת ויש המוסיפים חיתוך של סיבי השריר הטבעתי של פי הטבעת. ולחיזוק טענתם יביאו מספר מאמרים.
אנחנו לא בדיעה שיש צורך לחתוך את סיבי השריר הטבעתי ואף היינו עדים למקרים של איבוד שליטה על צואה וגזים, כאשר סיבי השריר נחתכו.
לכן, במרפאה שלנו הפיסורה מטופלת בלייזר בעוצמה נמוכה ובהרחבה מאוד זהירה של פי הטבעת. במרבית המקרים הפעולה הכירורגית לוקחת דקות ספורות בלבד. זכינו לתוצאות ברוכות במשך השנים במאות רבות של חולים, והטיפול המועדף והמומלץ על ידנו בפיסורה הוא הטיפול בלייזר.

האם פיסורה יכולה לחזור אחרי ניתוח?

ניתוח פיסורה הוא מאורע חד פעמי בחיים ב- 90% מהחולים. בחולים שחווים חזרת פיסורה אני י לכךלרוב סיבה כמו דלקות מעיים כרוניות. לכן כל מקרה של פיסורה חוזרת, הוא לא בהכרח כשלון טיפולי אלא מכתיב בדיקה קפדנית של החולה לגלוי סיבת חזרת הפיסורה והטיפול בסיבה. בדיקה זו תכלול גם קולונוסקופיה ארוכה לגלוי דלקת מעי אפשרית. לדלקות אלה מתלוות לעיתים פיסורות והמיחד אותם הוא חוסר רפוי של הפיסורה למרות טפול כירורגי מיטבי.


אני מאשר שקראתי את התנאים ואני מסכים להם

314 שאלות גולשים בהמשך העמוד

27 בנובמבר 2014

פיסורה מדממת

רציתי לברר יש לי פיסורה כבר חודש ימים, ומזה 4 ימים ביציאות של הבוקר יש דימום באסלה
האם זה טיבעי ומה עלי לעשות. הייתי אצל הרופא ונתן לי משחה וזה לא עוזר.

9 בנובמבר 2014

ניתוח לפיסורה בהריון

שלום ד"ר,
אני בתחילת החודש השני להריוני, סובלת מפיסורה מזה כ4 חודשים כאשר כל משחה וטיפול שניסיתי לא עזרו, רציתי לעבור את הניתוח בלייזר ואז גיליתי שאני בהריון.. השאלה שלי אליך אם ניתוח כזה מותר בהריון? יש סיכונים? כי אני מטופלת בלייזר להסרת שיער ואת הטיפולים האלה הפסקתי מכיוון שאמרו לי שזה אסור בהריון…
אשמח לתשובתך

ד"ר ברונו סיגל

הבעיה לא כלכך הלייזר כמו ההרדמה. יש לשקול הרדמה אפידוראלית.

מכל מקום יש לבדוק אותך ורק אז לקבוע את שניתן לעשות במצבך.  036969999


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
2 בנובמבר 2014

אודות הטיפול

שלום,

כמה הטיפול הזה עולה ואיפה אתם ממוקמים? אין לי זמן לברר אז עדיף לשלוח לי תשובה דרך המייל שלי.

תודה!

ד"ר ברונו סיגל

בית רופאים שפרינצק 3 תל אביב קומה 5. נא ליצור קשר עם גב' יעל 036969999


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
30 באוקטובר 2014

טיפול בלייזר בפיסורה אנאלית

שלום דוקטור יקר,
יש לי פיסורה כבר כמה שנים והטיפולים עם משחות, אמבטיות וכו' אינם עוזרים. אני מעוניינת בטיפול בלייזר ורציתי לשאול מה זה אומר, מהו זמן ההחלמה הממוצע מטיפול כזה וכמה זה עולה? (יש לי ביטוח כללית פלטיניום – האם זה תופס במרפאה שלך?).

אשמח לתשובתך המהירה
בברכה,
נור

ד"ר ברונו סיגל

טפול בלייזר איננו פוגע במנגנון השליטה על גזים וצואה. הטפול קצר יחסית. הראב נפסק מיד ואחוזי ההצלחה גבוהים מאד.   036969999


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
30 באוקטובר 2014

טיפול בלייזר בפיסורה אנאלית

שלום דוקטור יקר,
יש לי פיסורה כבר כמה שנים והטיפולים עם משחות, אמבטיות וכו' אינם עוזרים. אני מעוניינת בטיפול בלייזר ורציתי לשאול מה זה אומר, מהו זמן ההחלמה הממוצע מטיפול כזה וכמה זה עולה? (יש לי ביטוח כללית פלטיניום – האם זה תופס במרפאה שלך?).

אשמח לתשובתך המהירה
בברכה,
נור

ד"ר ברונו סיגל

הנתוח בלייזר איננו פוגע במנגנון השליטה על גזים וצואה. הטפול קצר יחסית והכאב פוסק מיידית . ההחלמה מיידית.    036969999


בברכה, ד"ר ברונו סיגל

שאלות נוספות בנושא: פיסורה – סדק בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים