פיסורה – סדק בפי הטבעת

יש לכם שאלה ? ד"ר סיגל ענה אישית לאלפי שאלות של גולשים. בתחתית כל כתבה באתר ניתן לכתוב שאלה לד"ר סיגל.

אם יש לך כאבים קשים ביציאה המלווים בדמם, סביר להניח שיש לך פיסורה.

מה היא פיסורה או באנגלית ANAL FISSURE ?

פיסורה או ANAL FISSURE זו תופעה חולנית של פצע בפי הטבעת, לרוב בחלק האחורי של פי הטבעת, המלווה לעיתים קרובות בכאבים עזים , ולעיתים גם בדמום אחרי יציאות. עוצמת הכאבים במקרים של פיסורה. תלויה באישיות החולה: לרוב הכאבים קשים אך יש חולים עם פיסורה אשר פונים בעיקר בגלל הדימום שמטריד אותם.

ד"ר ברונו סיגל מסביר על טיפול בפיסורה
מטופל מספר על טיפול בפיסורה ד"ר ברונו סיגל
פיסורה פיסטולה וטחורים
מטופלת מספרת על טיפול בפיסורה ופוליפים

מה גורם להופעת הפיסורה?

האמת ניתנה להאמר: אין אנו יודעים את סיבת הופעת הפיסורה. ואין להופעת הפיסורה קשר, למיטבידיעתנו, להיגיאנה. אך כאשר הפיסורה מופיעה, עם כאבים המלווים אותה , היא פוגעת קשות באיכות החיים.

בתחילה הכאבים של הפיסורה מתלווים ליציאה בלבד והם כה קשים עד שהחולה חושש להתפנות – ואז נוצרת תופעה משנית של עצירות קשה, שכיחה מאוד בחולי פיסורה. ברבות הימים הכאב יכול להעצים ולהפוך לתמידי, יום ולילה, ורבים חולי הפיסורה שפונים ביאוש לקבל עזרה דחופה.

במעוט המקרים, יש חולי פיסורה אנאלית שמתרפאים עצמונית וסבלם פוסק למספר שבועות ואף חודשים. אך ברוב המקרים, הפיסורה חוזרת. כך שמספר חולי פיסורה לא מבוטל ימסור שהמחלה איתם כבר מספר חודשים ואף שנים.
יש לזכור שמרבית חולי פיסורה אנשים צעירים, בשנות שיא הפעילות המקצועית וההתעסקות המתמדת במחושי פי הטבעת ובדימום מהווה פגיעה קשה באיכות החיים המקצועיים והאישיים.
חולי פיסורה חייבים להיבדק בידי פרוקטולוג וזאת בגלל העובדה שלא רק פיסורה יכולה לגרום לדמם וכאבים של פי הטבעת אלא גם מחלות אחרות (גדולים, דלקות מעי) , הגם ששכיחות הפיסורה, גדולה בהרבה.

מהו הטיפול בפיסורה?

הטיפול הראשוני בפיסורה תמיד שמרני: משחות מקומיות שונות, דיאטה רבת תאית, הגיינה מקומית.
בשנים האחרונות משחות הניפדפין והניטרוגליצרין דחקו את רגליהם של המשחות האחרות בטיפול בפיסורה ויש לציין שההצלחות לא מבוטלות. אולם רוב המחקרים תמימים בדעתם שבשלב מסויים מרבית חולי הפיסורה _ (ANAL FISSUREׂ) יזדקקו לטיפול כירורגי, וזאת כאשר הפיסורה תופיע שוב ואז המשחות לא יועילו יותר.

הטיפול הכירורגי בפיסורה

הטיפול מתבסס על הרחבה זהירה של פי הטבעת ויש המוסיפים חיתוך של סיבי השריר הטבעתי של פי הטבעת. ולחיזוק טענתם יביאו מספר מאמרים.
אנחנו לא בדיעה שיש צורך לחתוך את סיבי השריר הטבעתי ואף היינו עדים למקרים של איבוד שליטה על צואה וגזים, כאשר סיבי השריר נחתכו.
לכן, במרפאה שלנו הפיסורה מטופלת בלייזר בעוצמה נמוכה ובהרחבה מאוד זהירה של פי הטבעת. במרבית המקרים הפעולה הכירורגית לוקחת דקות ספורות בלבד. זכינו לתוצאות ברוכות במשך השנים במאות רבות של חולים, והטיפול המועדף והמומלץ על ידנו בפיסורה הוא הטיפול בלייזר.

האם פיסורה יכולה לחזור אחרי ניתוח?

ניתוח פיסורה הוא מאורע חד פעמי בחיים ב- 90% מהחולים. בחולים שחווים חזרת פיסורה אני י לכךלרוב סיבה כמו דלקות מעיים כרוניות. לכן כל מקרה של פיסורה חוזרת, הוא לא בהכרח כשלון טיפולי אלא מכתיב בדיקה קפדנית של החולה לגלוי סיבת חזרת הפיסורה והטיפול בסיבה. בדיקה זו תכלול גם קולונוסקופיה ארוכה לגלוי דלקת מעי אפשרית. לדלקות אלה מתלוות לעיתים פיסורות והמיחד אותם הוא חוסר רפוי של הפיסורה למרות טפול כירורגי מיטבי.


אני מאשר שקראתי את התנאים ואני מסכים להם

275 שאלות גולשים בהמשך העמוד

11 באפריל 2014

פצעים פנימיים בפי הטבעת

יש לי כמה פצעים בפי הטבעת הפנימיים ודימום ביציאה ובניגוב מה אפשר וצריך לעשות

ד"ר ברונו סיגל

להבדק בהקדם. 036969999


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
11 באפריל 2014

צריבה בפי הטבעת

שלום לך,
בתחילת ינואר התחלתי טיפול בחומר להשלת שארית של קרום הבתולין. השימוש הינו חיצוני בפתחה הנרתיק בלבד ומטרתו ממש להסיר את העודף שנותר.
בסמוך לתחילת השימוש ברקיחה, עם תחילת הוסת, החל לי גרד באזור פי הטבעת, צריבה,פצע עגול ואף דימומים קלים( מאזור פי הטבעת בוודאות)
הפסקתי את השימוש בתכשיר ב 19.3.2014.
לפני כמספר ימים-ביום הרביעי לוסת, הבעיות באזור פי הטבעת חזרו.
האם לדעתך יש קשר בין התהליכים- כלומר האם יתכן שהחומר פעל על העור באזור פי הטבעת? האם להמתין לחודש הבא או שעלי להבדק?
תודה על המלצתך !!

ד"ר ברונו סיגל

כדאי להבדק.התקשרי אחרי החג ל 0369669999


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
14 במרץ 2014

פיסורה שאלה לגבי רקטוג'סיק

שלום ד"ר ברונו,
לפני כשבוע צץ לי כאב עץ כנראה לאחר יציאה קשה ולאחר יומיים הגעתי לרופא פרוקטולוג.
מסתבר לצערי הרבה שזה פיסורה. הכאב היום ונורא לאחר יציאה מספר שעות לפחות קיים סבל.
התחלתי לפני יומיים לקחת את המשחה רקטוג'סיק פעמיים ביום עושה לי כאב ראש ואני חושש מדברים נוספים שזה יכול להשפיע עליהם.
האם יש משחה אחרת? האם יש טיפול אחר שכדאי להתחיל או כל דבר אחר שיכול להוריד את הכאב ? כמה זמן זה יכול להימשך נאמר לי לקחת 6 שבועות את המשחה האם זה 6 שבועות של סבל או שאני אמור לראות שיפור כבר בשבוע הראשון ? האם למשחה יש תופעות על הכבד וכו' ? אודה להתייחסותך.

ד"ר ברונו סיגל

אתה לא לבד ויש רבים הסובלים את סיבלך. אתה יכול לנסות משחה אחרת : ניפדיפין.

מה שאתה צריך לדעת  : הטפול בלייזר קוטע את הכאב באחת.   036969999


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
6 במרץ 2014

ניתוח לייזר ךפיסורה

היי אני מעוניין לדעת האם הניתוח כלול בסל התרופות…………או בביטוח רפואי פרטי ?
תודה.

ד"ר ברונו סיגל

הבטוח הרפואי הפרטי מכסה אותו בודאות.

שבת שלום.


בברכה, ד"ר ברונו סיגל
5 במרץ 2014

פיסורה

יש לי טחורים כחצי שנה שלא הפריעו לי, נעזרתי בטיפול של קיניסילוג בתקופה זו. במהלך הטיפול לפני שבועיים, בנוסף לטחורים, התחיל לי פיסורה. כלל לא ידעתי עלייה עד ששלשום הייתי אצל רופא שמתעסק בתחום והוא יידע אותי שקיימת אצלי פיסורה. אחרי שאני מתפנה הכאבים נשמכים כחצי יום. לפי דברי הקיניסיולוג שלי יש לי דלקת במעי. הרופא המומחה לא הפנה אותי לפרוקטולוג מאחר והוא אמר שאין טעם כרגע כי הרי במילא לא יוכל לבדוק אותי עם הכאבים הנוראיים שיש לי. הוא הביא לי משחה עם ניטרוגליצרין ואמר לי שתחושה זו תחלוף בכעשרה ימים. אני בקושי מצליח למרוח תמשחה ואיני בטוח כלל שכאב זה יחלוף. רציתי לדעת אם יש סיכוי שתחושה זו תחלוף בעזרת משחת הרקטוג'סיק? או שמא אני מבזב את זמני ונותן למצב להחמיר?

ד"ר ברונו סיגל

המשחה כאשר היא עוזרת העזרה היא מיידית כמעט. אם ברו מספר ימים ואין תוצאות, מומלץ לחפש פתרון אחר.

הטפול שאנחנו מציעים הוא בלייזר עם תוצאות מיידיות.  036969999


בברכה, ד"ר ברונו סיגל

שאלות נוספות בנושא: פיסורה – סדק בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים